Klimatyzacja

Klimatyzator jest prostym i coraz tańszym sposobem na poprawienie komfortu życia podczas upałów oraz w chłodne dni. Nie tylko ochładza powietrze ale je też grzeje , oraz usuwa z niego nadmiar wilgoci. A im mniej jest wilgoci w powietrzu, tym lepsze jest nasze samopoczucie. Dzięki specjalnym filtrom znajdującym się wewnątrz jednostki oczyszcza nasze powietrze. Przez filtry elektrostatyczne zatrzymywane są nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, a filtry plazmowe pomagają w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów czy np dymu papierosowego.

Klimatyzacja do biura jaworznoUdowodnione jest, że latem najlepiej czujemy się, gdy temperatura powietrza wynosi 23-26°C, a jego wilgotność 40-60%. Gdy temperatura rośnie, zaczynamy się pocić, gdyż w ten sposób nasz organizm oddaje nadmiar ciepła. Gdy wilgotność spada, nasze samopoczucie od razu się poprawia, mimo że nadal jest gorąco.
Temperatury nie można obniżać w sposób dowolny, gdyż groziłoby to przeziębieniem. Przyjmuje się, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C, gdyż inaczej organizmowi ludzkiemu ciężko jest zaadaptować się do takiej zmiany.

Jeżeli przebywanie w pomieszczeniu z włączonym klimatyzatorem ma być dla nas przyjemnością,
nie możemy odczuwać ruchu powietrza. Dlatego ważna jest prędkość jego przepływu i możliwość regulacji w urządzeniu kierunku, w jakim jest wydmuchiwane po oziębieniu. Jeżeli prędkość przepływu powietrza będzie większa niż 0,2 m/s, odczujemy to jako przeciąg, zwłaszcza gdy jesteśmy spoceni. Łatwo wtedy się przeziębić.

Dzięki klimatyzacji można stworzyć warunki, w których użytkownik czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów ani hałasu.

Krótko mówiąc, klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, co daje wiele korzyści, ponieważ kto czuje się dobrze, ten jest bardziej twórczy i produktywny. A kto z nas nie lubi przebywać w klimatyzowanym sklepie, kawiarni, restauracji lub hotelu, szczególnie latem?

Istnieje ścisły związek pomiędzy jakością pracy człowieka a temperaturą jego bezpośredniego otoczenia. Zbyt gorąca, zbyt zimna, lub zbyt wilgotna atmosfera z pewnością nie sprzyja wyższej efektywności pracy.

Zależność ta przedstawiona jest na wykresie. Wydajność pracy zaczyna spadać przy około 22°C, natomiast powyżej 26°C następuje gwałtowne załamanie. Jest zatem ważne, aby utrzymywać temperaturę pod kontrolą. Należy zwrócić uwagę, że zwrot ‚temperatura odczuwalna’ z założenia uwzględnia wilgotność.

klimatyzacja komfort

  • Przy wysokich temperaturach częściej zdarzają się wypadki – optymalną temperaturą jest około 20°C.
  • Gdy jest zbyt gorąco, gwałtownie spada nam wydajność umysłowa oraz koncentracja

Jakie są rodzaje klimatyzatorów ?
Do wyboru mamy kilka rodzajów urządzeń: klimatyzatory typu split, multi-split , klimatyzatory monoblokowe (przenośne), kasetonowe, przysufitowo-podłogowe oraz kanałowe

  • Klimatyzatory typu split (ścienne)

Klimatyzacje split Jaworzno

W domach blokach oraz innych miejscach stosuje się je najczęściej, bo są nowoczesne i  komfortowe w użytkowaniu. Każde takie urządzenie składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, z których pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek.

  • Klimatyzatory typu multi split

Czyli takie w których do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Jednostki te mogą być konfigurowane na wiele wariantów. Można w nich zastosować zależnie od potrzeby jednocześnie urządzenia wewnętrzne split jak i przysufitowo-podłogowe, kasetonowe lub kanałowe. Można je stosować w wielu pomieszczeniach i każde urządzenie pracuję osobno w zależności od ustawień zadanych jej przez użytkownika.

multisplit1

  • Klimatyzatory przenośne

Urządzenia kompaktowe mają w sobie jednostkę wewnętrzna jak i zewnętrzną. Można też ich używać w pomieszczeniach, z których korzysta się sporadycznie, np. w pokoju gościnnym. Zarówno klimatyzatory typu split, jak i monoblokowe oferowane są w wersjach do montażu na stałe i jako urządzenia przenośne.Można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, ale korzystać z niego można jedynie w takim, w którym da się otworzyć okno i wystawić na zewnątrz jedną rurę. Ogrzane powietrze jest przez nią wyrzucane na zewnątrz, a powietrze do chłodzenia pobierane jest z pomieszczenia. Niezależnie od rozwiązania, gdy klimatyzator pracuje, musi być w pomieszczeniu uchylone okno. Lub odprowadzenie ciepłego powietrza do wentylacji.

Klimatyzatory przenośne

  • Klimatyzatory kasetonowe. 

Są to klimatyzatory montowane w suficie najczęściej podwieszanym. Można je wtedy ustawić w centralnym punkcie pomieszczenia tak aby równomiernie je schładzać. Zaletą takiej klimatyzacji jest to że wylot powietrza odbywa się w 4 strony pomieszczenia dzięki czemu proces mieszania powietrza przebiega szybko.klimatyzacje01

  • klimatyzatory przypodłogowe przysufitowe- przypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik, jednocześnie mogą być instalowane we wnękach. Dzięki możliwości instalowania ich (wbrew nazwie) w dowolnym miejscu mogą być dobrym rozwiązaniem tam, gdzie inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane. Mogą być też montowane bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Ich budowa sprawia, że powietrze płynie z dużą prędkością pod sufitem, następnie zwalnia i przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Takie rozwiązanie sprawia, że ten typ klimatyzatorów nadaje się także do pomieszczeń wysokich, gdzie górne partie nie muszą być chłodzone/nagrzewane równie dokładnie jak niższe

9_przypod1 DAIKIN_Nexura_FVXG-K_RXG-K-600x600

 

  • Klimatyzatory kanałowe.

Jest to rodzaj klimatyzacji stosowany najczęściej do schładzania kilku pomieszczeń jednocześnie. Jednostka wewnętrzna zostaje umieszczona w miejscu niewidocznym (najczęściej strychy lub piwnice) A zimne powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniach za pomocą przewodów wentylacyjnych. Sterowanie jednostka odbywa się poprzez centralkę sterującą umieszczoną w jednym ze schładzanych pomieszczeń. Plusy takich jednostek są takie że nie trzeba w poszczególnych pomieszczeniach montować klimatyzacji np. split lub kasetonów. Wszystko jest ukryte a w pomieszczeniach są zamontowane tylko kratki wentylacyjne.

 Przechwytywanie1Przechwytywanie

[important]Ogrzewanie klimatyzacją[/important]

Zobacz także: Tanie ogrzewanie klimatyzacją

Zobacz także: Tanie ogrzewanie klimatyzacją

 

 

 

 

 

zamow_hp

Montaż klimatyzacji

BEZPŁATNY POMIAR U KLIENTA, ORAZ PRZYGOTOWANIE OFERTY MONTAŻU KLIMATYZACJI. Odpowiedni montaż klimatyzacji wymaga doświadczenia i precyzji, które stanowią dla nas priorytet przy pracach montażowych. Przy korzystaniu z naszych usług zachowają Państwo pewność, że montaż klimatyzacji został przeprowadzony prawidłowo. Wystawiamy Państwu gwarancję naszych prac. Dzięki niej mogą Państwo liczyć na profesjonalny serwis klimatyzacji. Aby uzyskać informacje …

Pokaż strony »